KR-5R5V105-R
Eaton Supercapacitor KR THT radial 5,5V 1F P5,0mm -25°C...70°C
KR-5R5V105-RKR-5R5V105-R
Manufacturer Part No.
KR-5R5V105-R
Schukat Part No.
KR-5R5V105-R
Manufacturer
1.520 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 16 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 600 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 1 or multiple of 1)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
Supercapacitor
Capacity
1 F
Rated voltage DC
5.5 V
Assembly Type
THT
Housing
radial
Pitch
5 mm
Operating Temperature Min.
-25 °C
Operating Temperature Max.
70 °C
Manufacturer
  • Eaton
Type
  • Supercapacitor
Series
  • KR
Product group
  • C6213
Labeling or description
  • SuperCap
Housing
  • radial
Applications
Technology
  • Electrical Double Layer Capacitors (EDLCs)
Assembly Type
  • THT
Form of Delivery
  • bulk
Connections
  • 2Pin
Labelling
  • Manufacturer, capacity (F), maximum operating voltage (V), polarity
Features
  • • Type V (vertical), standard
    • High capacity
    • Low leakage current
    • Long service life
    • Environmentally friendly
Dimensions and Weights
Diameter
  • 19 mm
Dimension: Height
  • 19.7 mm
Weight
  • 4.2 g
Pitch
  • 5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -25 °C
Operating Temperature Max.
  • 70 °C
Technical Features
Capacity
  • 1 F
  • 1
Capacity unit
  • F
Equivalent series resistance (ESR)
  • 300 Ohm
Rated voltage DC
  • 5.5 V
Surge voltage
  • 6.3 V