KR-5R5V104-R
Eaton Supercapacitor KR THT radial 5,5V 0,1F P5mm -25°C...70°C
KR-5R5V104-RKR-5R5V104-R
Manufacturer Part No.
KR-5R5V104-R
Schukat Part No.
KR-5R5V104-R
Manufacturer
478 Pcs. in stock
Capacity
0,1 F
Rated voltage DC
5.5 V
Housing
radial
Pitch
5 mm
Operating Temperature Min.
-25 °C
Operating Temperature Max.
70 °C
Housing
  • radial
Connections
  • 2Pin
Features
  • • Type V (vertical), standard
    • High capacity
Diameter
  • 11.5 mm
Dimension: Height
  • 12.7 mm
Weight
  • 1.4 g
Pitch
  • 5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -25 °C
Operating Temperature Max.
  • 70 °C
Technical Features
Capacity
  • 0,1 F
  • 0.1
Equivalent series resistance (ESR)
  • 75 Ohm
Rated voltage DC
  • 5.5 V
Surge voltage
  • 6.3 V