KR-5R5H474-R
Eaton Supercapacitor KR THT axial 5,5V 0,47F P10mm -20°C...70°C
KR-5R5H474-RKR-5R5H474-R
Manufacturer Part No.
KR-5R5H474-R
Schukat Part No.
KR-5R5H474-R
Manufacturer
93 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 22/2026
500 Pcs.
Capacity
0,47 F
Rated voltage DC
5.5 V
Pitch
10 mm
Operating Temperature Min.
-20 °C
Operating Temperature Max.
70 °C
Connections
  • 2Pin
Features
  • • Type H (horizontal), standard
    • High capacity
Diameter
  • 11.5 mm
Dimension: Height
  • 5.2 mm
Weight
  • 1.4 g
Pitch
  • 10 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -20 °C
Operating Temperature Max.
  • 70 °C
Technical Features
Capacity
  • 0,47 F
  • 0.47
Equivalent series resistance (ESR)
  • 50 Ohm
Rated voltage DC
  • 5.5 V
Surge voltage
  • 6.3 V