KR-5R5H224-R
Eaton Supercapacitor KR THT axial 5,5V 0,22F P10,0mm -20°C...70°C
KR-5R5H224-RKR-5R5H224-R
Manufacturer Part No.
KR-5R5H224-R
Schukat Part No.
KR-5R5H224-R
Manufacturer
8.341 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 34/2026
1.945 Pcs.
Capacity
0,22 F
Rated voltage DC
5.5 V
Pitch
10 mm
Operating Temperature Min.
-20 °C
Operating Temperature Max.
70 °C
Connections
  • 2Pin
Features
  • • Type H (horizontal), standard
    • High capacity
Diameter
  • 11.5 mm
Dimension: Height
  • 5.2 mm
Weight
  • 1.4 g
Pitch
  • 10 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -20 °C
Operating Temperature Max.
  • 70 °C
Technical Features
Capacity
  • 0,22 F
  • 0.22
Equivalent series resistance (ESR)
  • 75 Ohm
Rated voltage DC
  • 5.5 V
Surge voltage
  • 6.3 V