KR-5R5H105-R
Eaton Supercapacitor KR THT axial 5,5V 1F P20,0mm -20°C...70°C
KR-5R5H105-RKR-5R5H105-R
Manufacturer Part No.
KR-5R5H105-R
Schukat Part No.
KR-5R5H105-R
Manufacturer
322 Pcs. in stock
Prices
Manufacturer bundle 600 Pcs.
Capacity
1 F
Rated voltage DC
5.5 V
Pitch
20 mm
Operating Temperature Min.
-20 °C
Operating Temperature Max.
70 °C
Connections
  • 2Pin
Features
  • • Type H (horizontal), standard
    • High capacity
Diameter
  • 19 mm
Dimension: Height
  • 6.7 mm
Weight
  • 4.2 g
Pitch
  • 20 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -20 °C
Operating Temperature Max.
  • 70 °C
Technical Features
Capacity
  • 1 F
  • 1
Equivalent series resistance (ESR)
  • 30 Ohm
Rated voltage DC
  • 5.5 V
Surge voltage
  • 6.3 V