KR-5R5C224H-R
Eaton Supercapacitor KR THT axial 5,5V 0,22F P5mm -20°C...70°C
KR-5R5C224H-RKR-5R5C224H-R
Manufacturer Part No.
KR-5R5C224H-R
Schukat Part No.
KR-5R5C224H-R
Manufacturer
0 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 16 Weeks
Life Cycle Status
Active
Available on order
Quantity and Options
(at least 500 or multiple of 500)
Capacity
0,22 F
Rated voltage DC
5.5 V
Pitch
5 mm
Operating Temperature Min.
-20 °C
Operating Temperature Max.
70 °C
Connections
  • 2Pin
  • • Type C (cylindrical)
    • KR_H-R: Variant with short terminals (3.3 mm)
Diameter
  • 13.5 mm
Dimension: Height
  • 6.5 mm
Weight
  • 3.3 g
Pitch
  • 5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -20 °C
Operating Temperature Max.
  • 70 °C
Technical Features
Capacity
  • 0,22 F
  • 0.22
Equivalent series resistance (ESR)
  • 75 Ohm
Rated voltage DC
  • 5.5 V
Surge voltage
  • 6.3 V