KR-5R5C155H-R
Eaton Supercapacitor KR THT axial 5,5V 1,5F P5mm -20°C...70°C
KR-5R5C155H-RKR-5R5C155H-R
Manufacturer Part No.
KR-5R5C155H-R
Schukat Part No.
KR-5R5C155H-R
Manufacturer
0 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 16 Weeks
Life Cycle Status
Active
Available on order
Prices
Manufacturer bundle 500 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 500 or multiple of 500)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
Supercapacitor
Capacity
1,5 F
Rated voltage DC
5.5 V
Assembly Type
THT
Housing
axial
Pitch
5 mm
Operating Temperature Min.
-20 °C
Operating Temperature Max.
70 °C
Manufacturer
  • Eaton
Type
  • Supercapacitor
Series
  • KR
Product group
  • C6213
Labeling or description
  • SuperCap
Housing
  • axial
Applications
Technology
  • Electrical Double Layer Capacitors (EDLCs)
Assembly Type
  • THT
Form of Delivery
  • bulk
Connections
  • 2Pin
Labelling
  • Manufacturer, capacity (F), maximum operating voltage (V), polarity
Features
  • • Type C (cylindrical)
    • KR_H-R: Variant with short terminals (3.3 mm)
    • High capacitance
    • Low leakage current
    • Long service life
    • Environmentally friendly
Dimensions and Weights
Diameter
  • 21.5 mm
Dimension: Height
  • 7.5 mm
Weight
  • 9.1 g
Pitch
  • 5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -20 °C
Operating Temperature Max.
  • 70 °C
Technical Features
Capacity
  • 1,5 F
  • 1.5
Capacity unit
  • F
Equivalent series resistance (ESR)
  • 30 Ohm
Rated voltage DC
  • 5.5 V
Surge voltage
  • 6.3 V