EDR201A0500Z
ECE THT Reed relay DIP DIL Series EDR2 SPST-NO 5VDC 0,5A 500Ohm Solder connection
EDR201A0500ZEDR201A0500ZEDR201A0500ZEDR201A0500Z
Manufacturer Part No.
EDR201A0500Z
Schukat Part No.
EDR201A0500Z
Manufacturer
0 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 16 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 27 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 9 or multiple of 9)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Series
EDR2
Termination Style
Solder connection
contacts
SPST-NO
Contact: Switching Current (min/typ/max)
0.5 A
Coil: Nominal Voltage DC
5 V DC
Coil resistance
500 Ohm
Manufacturer
  • ECE
Type
  • Reed relay DIP DIL
Series
  • EDR2
Product group
  • E4413
contacts
  • SPST-NO
Assembly Type
  • THT
Termination Style
  • Solder connection
Features
  • • Low-cost miniature switching solution
    • Standard version (pin 2 and pin 13 are connected)
    • Compatible with automatic board processing
    • Completely washable
    • DIP-type construction with the same connection pitch as ICs or TTLs
    • The high sensitivity allows direct control via TTL etc.
    • Suitable for plugging into a 14-pin DIP/DIL IC socket
Dimensions and Weights
Dimension: Length
  • 19.9 mm
Dimension: Width
  • 7.62 mm
Dimension: Height
  • 5.5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 85 °C
Technical Features
  • 0.5 A
Contact: Switching Voltage, max. DC
  • 100 V DC
Contact: Carry Current
  • 1 A
Contact: Switching Capacity (VA)
  • 10 VA
Contact: Switching Load (W)
  • 10 W
Contact resistance
  • 150 mOhm
Coil design
  • monostable
  • non-polarized
Coil resistance
  • 500 Ohm
Inductor power
  • 50 mW
Coil: Nominal Voltage DC
  • 5 V DC
Coil: Operating Voltage, max.
  • 15 V
Coil: Pick-up voltage
  • 3.75 V
Coil: Drop-out Voltage
  • 0.8 V
Test voltage contact/contact
  • 250 V AC
Test voltage coil/contact
  • 1,400 V AC
Response time
  • 1 ms
Drop-out time
  • 0.5 ms
Insulation resistance
  • 10^10 Ohm