DEM 296222A VTH-PW
Display Elektronik LCD Graphic Module TFT 296x222 LED white 350 cd/m2
DEM296222AVTH-PW
NEW
Manufacturer Part No.
DEM 296222A VTH-PW
Schukat Part No.
DEM296222AVTH-PW
2 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 2 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 1 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 1 or multiple of 1)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
LCD Graphic Module
Touch Panel
No Touch
Resolution (Pixel)
296x222
Display Interface
16-Bit-MCU
18-Bit-RGB
24-Bit-MCU
24-Bit-RGB
8-Bit-MCU
9-Bit-MCU
SPI
(Uf) Forward Voltage
9.6 V
(If) Forward Current
40 mA
Backlight Type
LED
Backlight Colour
white
Backlight Brightness
350 cd/m2
Manufacturer
  • Display Elektronik
Type
  • LCD Graphic Module
Series
  • DEM_-PW
Product group
  • W6834
Module Width
  • 42.07 mm
Module Height
  • 38.71 mm
Module Thickeness
  • 2.5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -20 °C
Operating Temperature Max.
  • 70 °C
Storage Temperature Min.
  • -30 °C
Storage Temperature Max.
  • 80 °C
Electrical Properties
(Uf) Forward Voltage
  • 9.6 V
(If) Forward Current
  • 40 mA
Backlight Type
  • LED
Display Interface
  • 16-Bit-MCU
  • 18-Bit-RGB
  • 24-Bit-MCU
  • 24-Bit-RGB
  • 8-Bit-MCU
  • 9-Bit-MCU
  • SPI
Resolution (Pixel)
  • 296x222
Touch Panel
  • No Touch
Screen Diagonal
Display-Technology
  • TFT
Backlight Colour
  • white
Backlight Brightness
  • 350 cd/m2
Expected Lifetime
  • 50,000 h
Pixel Width
  • 0.12 mm
Pixel Heigth
  • 0.12 mm