AK-300342-020-S
Digitus AK-300 USB 3.2 Gen1 USB-C connector USB-C connecto Black 2m
AK-300342-020-S
Manufacturer Part No.
AK-300342-020-S
Schukat Part No.
AK-300342-020-S
Manufacturer
0 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 1 Week
Life Cycle Status
Active
Available on order
Quantity and Options
(at least 10 or multiple of 10)
Terminal 1
USB-C connector
Colour of Outer Jacket
  • Black
Features
  • - Fast charging and synchronisation with the high-quality and soft silicone connection cable
    - 4K video transmission is possible with USB version 3.2 Gen1
    - Supports data transfer rates of 5 Gbps
    - Backwards compatible with USB 3.1, USB 3.0, USB 2.0 and USB 1.1
    - Supports the USB power delivery function with 20V, 5A and 100W
    - Supports 4K (3840x2160) @60Hz
    - Durable cable with a lifespan of up to 10,000 bends (based on internal tests)
    - Type-C connector can be used on both sides
USB Standard
  • USB 3.2 Gen1
Terminal 1
  • USB-C connector
Product description
  • Reliable and easy connection to your USB-C devices with your PC thanks to the soft and flexible silicone cable. Data transfer rates of 5 Gbits/s for synchronization and data transfer, a 4K screen resolution and a power delivery specification of 100W for charging are possible with this high-quality cable.