AK-300341-020-W
Digitus AK-300 USB 2.0 USB-C connector USB-C connecto White 2m
AK-300341-020-W
Manufacturer Part No.
AK-300341-020-W
Schukat Part No.
AK-300341-020-W
Manufacturer
10 Pcs. in stock
Quantity and Options
(at least 1 or multiple of 1)
Terminal 1
USB-C connector
Colour of Outer Jacket
  • White
Features
  • - Fast charging and synchronisation with the high-quality and soft silicone connection cable
    - Supports data transfer rates of 480 Mbit/s
    - Backwards compatible with USB 2.0 and USB 1.1
    - Supports the USB power delivery function with 20V, 3A and 60W
    - Durable cable with a service life of up to 25,000 bends (based on internal tests)
    - Type-C connector can be used on both sides
USB Standard
  • USB 2.0
Terminal 1
  • USB-C connector
Product description
  • Reliable and easy connection to your USB-C devices with your PC thanks to the soft and flexible silicone cable. Data transfer rate of 480 Mbits/s for synchronization, data transfer and a power delivery specification of 60W for charging.