AK-300340-020-S
Digitus AK-300 USB 2.0 USB-A Plug USB-C connecto Black 2m
AK-300340-020-S
Manufacturer Part No.
AK-300340-020-S
Schukat Part No.
AK-300340-020-S
Manufacturer
15 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 1 Week
Prices
Manufacturer bundle 10 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 1 or multiple of 1)
Series
AK-300
Dimension: Length
2 m
Terminal 1
USB-A Plug
Terminal 2
USB-C connecto
Manufacturer
  • Digitus
Series
  • AK-300
Product group
  • G2433
Colour of Outer Jacket
  • Black
Features
  • - Fast charging and synchronisation with the high-quality and soft silicone connection cable
    - Supports data transfer rates of 480 Mbit/s
    - Backwards compatible with USB 2.0 and USB 1.1
    - Supports the USB power delivery function with 20V, 3A and 60W
    - Durable cable with a service life of up to 25,000 bends (based on internal tests)
    - Type-C connector can be used on both sides
USB Standard
  • USB 2.0
Terminal 1
  • USB-A Plug
Terminal 2
  • USB-C connecto
Locking
  • no
Product description
  • Reliable and easy connection to your USB-C devices with your PC thanks to the soft and flexible silicone cable. Data transfer rate of 480 Mbits/s for synchronization, data transfer and a power delivery specification of 60W for charging.