DG636-9.52-02P-14-00A(H)
DEGSON Terminal block DG636-9.52 vertical 2 Pole Pitch9,52mm green THT 19,59mm 26,5mm 26AWG 10AWG 32A 1.000VAC
DG636-9.52-02P-14
Manufacturer Part No.
DG636-9.52-02P-14-00A(H)
Schukat Part No.
DG636-9.52-02P-14
Manufacturer
400 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 2 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 100 Pcs.
Series
DG636-9.52
Housing material
Nylon (NY)
Number of poles
2
Pitch
9.52 mm
Class of Inflammability
UL 94 V-0
Operating Temperature Max.
105 °C
Rated voltage AC
1,000 V AC
Rated current
32 A
Operating Temperature Min.
-40 °C
Series
  • DG636-9.52
Alternative Part Number
  • DG636-9.52-02P 10040000745
Product group
  • F9312
Number of poles
  • 2
Dimension: Width
  • 19.59 mm
Dimension: Height
  • 26.5 mm
Dimension: Depth
  • 12.5 mm
Pitch
  • 9.52 mm
Stripping length, min.
  • 8 mm
Stripping length, max.
  • 9 mm
Conductor cross-section (AWG), min.
  • 26 AWG
Conductor cross-section (AWG), max.
  • 10 AWG
Nominal cross-section, solid, min.
  • 0.2 mm²
Nominal cross-section, solid, max.
  • 4 mm²
Nominal cross-section finely stranded, min.
  • 0.2 mm²
Nominal cross-section finely stranded, max.
  • 6 mm²
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 105 °C
Technical Features
Rated current
  • 32 A
Rated voltage AC
  • 1,000 V AC
Test voltage
  • 3,500 V AC
Mechanical Features
Drilling Dimensions
  • 1.5 mm
Housing material
  • Nylon (NY)
Class of Inflammability
  • UL 94 V-0