DG500H-5.0-03P-14-25A(H)
DEGSON Terminal block DG500H-5.0 vertical 3 Pole Pitch5mm green THT 15,58mm 28,7mm 28AWG 12AWG 24A 250VAC
DG500H5.0-25A03P14
Manufacturer Part No.
DG500H-5.0-03P-14-25A(H)
Schukat Part No.
DG500H5.0-25A03P14
Manufacturer
0 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 10 Weeks
Life Cycle Status
Active
Available on order
Prices
Manufacturer bundle 100 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 200 or multiple of 200)
Series
DG500H-5.0
Number of poles
3
Pitch
5 mm
Class of Inflammability
UL 94 V-0
Operating Temperature Max.
105 °C
Rated voltage AC
250 V AC
Rated current
24 A
Operating Temperature Min.
-40 °C
Series
  • DG500H-5.0
Alternative Part Number
  • DG500H-5.0-03P 10040000487
Product group
  • F9360
Number of poles
  • 3
Dimension: Width
  • 15.58 mm
Dimension: Height
  • 28.7 mm
Dimension: Depth
  • 12.64 mm
Pitch
  • 5 mm
Stripping length, min.
  • 6 mm
Stripping length, max.
  • 7 mm
Conductor cross-section (AWG), min.
  • 28 AWG
Conductor cross-section (AWG), max.
  • 12 AWG
Nominal cross-section, solid, min.
  • 1 mm²
Nominal cross-section, solid, max.
  • 2.5 mm²
Nominal cross-section finely stranded, min.
  • 1 mm²
Nominal cross-section finely stranded, max.
  • 2.5 mm²
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 105 °C
Technical Features
Rated current
  • 24 A
Rated voltage AC
  • 250 V AC
Test voltage
  • 2,000 V AC
Mechanical Features
Drilling Dimensions
  • 1.6 mm
Class of Inflammability
  • UL 94 V-0