DG500-5.0-03P-14-00A(H)
DEGSON Terminal block DG500-5.0 vertical 3 Pole Pitch5mm green THT 15,57mm 17,5mm 30AWG 12AWG 18A 250VAC
DG500-5.0-03P-14
Manufacturer Part No.
DG500-5.0-03P-14-00A(H)
Schukat Part No.
DG500-5.0-03P-14
Manufacturer
700 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 2 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 300 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 50 or multiple of 50)
Series
DG500-5.0
Number of poles
3
Pitch
5 mm
Class of Inflammability
UL 94 V-0
Operating Temperature Max.
105 °C
Rated voltage AC
250 V AC
Rated current
18 A
Operating Temperature Min.
-40 °C
Series
  • DG500-5.0
Alternative Part Number
  • DG500-5.0-03P 10040000127
Product group
  • F9350
Number of poles
  • 3
Pin diameter
  • 0.8 mm
Dimension: Width
  • 15.57 mm
Dimension: Height
  • 17.5 mm
Dimension: Depth
  • 10 mm
Pitch
  • 5 mm
Stripping length, min.
  • 6 mm
Stripping length, max.
  • 7 mm
Conductor cross-section (AWG), min.
  • 30 AWG
Conductor cross-section (AWG), max.
  • 12 AWG
Nominal cross-section, solid, min.
  • 1 mm²
Nominal cross-section, solid, max.
  • 2.5 mm²
Nominal cross-section finely stranded, min.
  • 1 mm²
Nominal cross-section finely stranded, max.
  • 2.5 mm²
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 105 °C
Technical Features
Rated current
  • 18 A
Rated voltage AC
  • 250 V AC
Test voltage
  • 2,000 V AC
Mechanical Features
Drilling Dimensions
  • 1.4 mm
Class of Inflammability
  • UL 94 V-0