DG381-3.5-03P-14-00A(H)
DEGSON Terminal block DG381-3.5 vertical 3 Pole Pitch3,5mm green THT 10,92mm 12,2mm 26AWG 16AWG 10A 130VAC
DG381-3.5-03P-14
Manufacturer Part No.
DG381-3.5-03P-14-00A(H)
Schukat Part No.
DG381-3.5-03P-14
Manufacturer
0 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 2 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 500 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 50 or multiple of 50)
Series
DG381-3.5
Number of poles
3
Pitch
3.5 mm
Class of Inflammability
UL 94 V-0
Operating Temperature Max.
105 °C
Rated voltage AC
130 V AC
Rated current
10 A
Operating Temperature Min.
-40 °C
Series
  • DG381-3.5
Alternative Part Number
  • DG381-3.5-03P 10040001384
Number of poles
  • 3
Dimension: Width
  • 10.92 mm
Dimension: Height
  • 12.2 mm
Dimension: Depth
  • 7.4 mm
Pitch
  • 3.5 mm
Stripping length, min.
  • 5 mm
Stripping length, max.
  • 6 mm
Conductor cross-section (AWG), min.
  • 26 AWG
Conductor cross-section (AWG), max.
  • 16 AWG
Nominal cross-section, solid, min.
  • 0.5 mm²
Nominal cross-section, solid, max.
  • 1 mm²
Nominal cross-section finely stranded, min.
  • 0.5 mm²
Nominal cross-section finely stranded, max.
  • 1 mm²
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 105 °C
Technical Features
Rated current
  • 10 A
Rated voltage AC
  • 130 V AC
Test voltage
  • 1,250 V AC
Mechanical Features
Drilling Dimensions
  • 1.3 mm
Class of Inflammability
  • UL 94 V-0