DG381-3.5-02P-14-00A(H)
DEGSON Terminal block DG381-3.5 vertical 2 Pole Pitch3,5mm green THT 7,42mm 12,2mm 26AWG 16AWG 10A 130VAC
DG381-3.5-02P-14
Manufacturer Part No.
DG381-3.5-02P-14-00A(H)
Schukat Part No.
DG381-3.5-02P-14
Manufacturer
2.650 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 2 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 750 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 50 or multiple of 50)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
Terminal block
Connector Contact
THT
Series
DG381-3.5
Colour
green
Housing material
Polyamide (PA) 66
Design
Lift principle
Number of poles
2
Standards
IEC 60998
UL 1059
Pitch
3.5 mm
Class of Inflammability
UL 94 V-0
Locking
no
Alignment
vertical
Operating Temperature Max.
105 °C
Rated voltage AC
130 V AC
Rated current
10 A
Operating Temperature Min.
-40 °C
Manufacturer
  • DEGSON
Type
  • Terminal block
Series
  • DG381-3.5
Alternative Part Number
  • DG381-3.5-02P 10040001383
Product group
  • F9380
Actuation
  • with srew clamp
Connection
  • Screw Connection M2
Connector Contact
  • THT
Suitable cables
  • finely stranded
  • solid
Number of poles
  • 2
Alignment
  • vertical
Design
  • Lift principle
Protective conductor
Colour
  • green
Locking
  • no
Dimensions and Weights
Dimension: Width
  • 7.42 mm
Dimension: Height
  • 12.2 mm
Dimension: Depth
  • 7.4 mm
Pitch
  • 3.5 mm
Stripping length, min.
  • 5 mm
Stripping length, max.
  • 6 mm
Conductor cross-section (AWG), min.
  • 26 AWG
Conductor cross-section (AWG), max.
  • 16 AWG
Nominal cross-section, solid, min.
  • 0.5 mm²
Nominal cross-section, solid, max.
  • 1 mm²
Nominal cross-section finely stranded, min.
  • 0.5 mm²
Nominal cross-section finely stranded, max.
  • 1 mm²
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 105 °C
Technical Features
Rated current
  • 10 A
Rated voltage AC
  • 130 V AC
Test voltage
  • 1,250 V AC
Mechanical Features
Drilling Dimensions
  • 1.3 mm
Torque for thread
  • 20 Ncm
Housing material
  • Polyamide (PA) 66
Contact Surface Input
  • vernickelt
Safety/Certifications
Approvals
  • CE
  • VDE
  • cURus
Standards
  • IEC 60998
  • UL 1059
Class of Inflammability
  • UL 94 V-0