DG350-3.5-02P-14-00A(H)
DEGSON Terminal block DG350-3.5 vertical 2 Pole Pitch3,5mm green THT 7,5mm 12mm 24AWG 18AWG 10A 130VAC
DG350-3.5-02P-14
Manufacturer Part No.
DG350-3.5-02P-14-00A(H)
Schukat Part No.
DG350-3.5-02P-14
Manufacturer
1.050 Pcs. in stock
Prices
Manufacturer bundle 1500 Pcs.
Series
DG350-3.5
Colour
green
Housing material
Polyamide (PA) 66
Number of poles
2
Pitch
3.5 mm
Class of Inflammability
UL 94 V-0
Operating Temperature Max.
105 °C
Rated voltage AC
130 V AC
Rated current
10 A
Operating Temperature Min.
-40 °C
Series
  • DG350-3.5
Alternative Part Number
  • DG350-3.5-02P 10050000299
Product group
  • F9383
Connection
  • Screw Connection M2
Number of poles
  • 2
Pin diameter
  • 0.8 mm
Colour
  • green
Dimension: Width
  • 7.5 mm
Dimension: Height
  • 12 mm
Dimension: Depth
  • 6.9 mm
Pitch
  • 3.5 mm
Stripping length, max.
  • 5 mm
Conductor cross-section (AWG), min.
  • 24 AWG
Conductor cross-section (AWG), max.
  • 18 AWG
Nominal cross-section, solid, min.
  • 0.5 mm²
Nominal cross-section, solid, max.
  • 1 mm²
Nominal cross-section finely stranded, min.
  • 0.5 mm²
Nominal cross-section finely stranded, max.
  • 1 mm²
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 105 °C
Technical Features
Rated current
  • 10 A
Rated voltage AC
  • 130 V AC
Test voltage
  • 1,250 V AC
Mechanical Features
Drilling Dimensions
  • 1 mm
Torque for thread
  • 20 Ncm
Housing material
  • Polyamide (PA) 66
Safety/Certifications
Approvals
  • VDE
Class of Inflammability
  • UL 94 V-0