DG332K-5.0-02P-12-00A(H)
DEGSON PCB connector DG332K-5.0 Socket Box Header 1-row 90° 2 Pole Pitch5mm blue vernickelt
DG332K-5.0-02P-12
Manufacturer Part No.
DG332K-5.0-02P-12-00A(H)
Schukat Part No.
DG332K-5.0-02P-12
Manufacturer
200 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 2 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 325 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 25 or multiple of 25)
Contact Type
Socket
Type
PCB connector
Connector Contact
Screw
Series
DG332K-5.0
Colour
blue
Housing material
Polybutylenterephthalat (PBT)
Design
Box Header
Number of poles
2
Pitch
5 mm
Class of Inflammability
UL 94 V-0
Operating Temperature Max.
120 °C
Rated voltage AC
250 V AC
Rated current
12 A
Operating Temperature Min.
-30 °C
Type
  • PCB connector
Series
  • DG332K-5.0
Alternative Part Number
  • DG332K-5.0-02P 10040001252
Contact Type
  • Socket
Connector Contact
  • Screw
Suitable cables
  • finely stranded
  • solid
Number of poles
  • 2
Design
  • Box Header
Protective conductor
Colour
  • blue
Dimension: Width
  • 10 mm
Dimension: Height
  • 10.8 mm
Dimension: Depth
  • 13.4 mm
Pitch
  • 5 mm
Stripping length, min.
  • 5 mm
Stripping length, max.
  • 6 mm
Nominal cross-section, solid, min.
  • 0.5 mm²
Nominal cross-section, solid, max.
  • 1.5 mm²
Nominal cross-section finely stranded, min.
  • 0.5 mm²
Nominal cross-section finely stranded, max.
  • 1.5 mm²
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -30 °C
Operating Temperature Max.
  • 120 °C
Technical Features
Rated current
  • 12 A
Rated voltage AC
  • 250 V AC
Mechanical Features
Housing material
Contact Surface Input
  • vernickelt
Class of Inflammability
  • UL 94 V-0