DG332J-5.0-24P-13-00A(H)
DEGSON Pin header DG332J-5.0 Pin Header 1-row 90° 24 Pole Pitch5mm black verzinnt
DG332J-5.0-24P-13
Manufacturer Part No.
DG332J-5.0-24P-13-00A(H)
Schukat Part No.
DG332J-5.0-24P-13
Manufacturer
1.400 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 10 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 200 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 50 or multiple of 50)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Contact Type
Pin
Type
Pin header
Connector Contact
Solder
Series
DG332J-5.0
Colour
black
Housing material
Polyamide (PA) 66
Housing
1-row
Design
Header
Number of poles
24
Standards
IEC 60998
UL 1059
Pitch
5 mm
Class of Inflammability
UL 94 V-0
Locking
no
Alignment
90°
Operating Temperature Max.
120 °C
Rated voltage AC
250 V AC
Rated current
12 A
Operating Temperature Min.
-40 °C
Manufacturer
  • DEGSON
Type
  • Pin header
Series
  • DG332J-5.0
Alternative Part Number
  • DG332J-5.0-24P 10030002992
Product group
  • F9542
Housing
  • 1-row
Contact Type
  • Pin
Actuation
  • Screw clamping principle with wire protection
Connector Contact
  • Solder
Number of poles
  • 24
Alignment
  • 90°
Design
  • Header
Protective conductor
Colour
  • black
Locking
  • no
Dimensions and Weights
Dimension: Width
  • 120 mm
Dimension: Height
  • 12.4 mm
Dimension: Depth
  • 2.8 mm
Pitch
  • 5 mm
Stripping length, min.
  • 5 mm
Stripping length, max.
  • 6 mm
Nominal cross-section, solid, min.
  • 0.5 mm²
Nominal cross-section, solid, max.
  • 1.5 mm²
Nominal cross-section finely stranded, min.
  • 0.5 mm²
Nominal cross-section finely stranded, max.
  • 1.5 mm²
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 120 °C
Technical Features
Rated current
  • 12 A
Rated voltage AC
  • 250 V AC
Mechanical Features
Housing material
  • Polyamide (PA) 66
Contact Surface Input
  • verzinnt
Safety/Certifications
Approvals
  • cURus
Standards
  • IEC 60998
  • UL 1059
Class of Inflammability
  • UL 94 V-0