DG308-2.54-04P-14-00A(H)
DEGSON Terminal block DG308-2.54 vertical 4 Pole Pitch2,54mm green THT 10,64mm 12,15mm 26AWG 18AWG 8A 130VAC
DG308-2.54-04P-14
Manufacturer Part No.
DG308-2.54-04P-14-00A(H)
Schukat Part No.
DG308-2.54-04P-14
Manufacturer
0 Pcs. in stock
Prices
Manufacturer bundle 1400 Pcs.
Number of poles
4
Pitch
2.54 mm
Class of Inflammability
UL 94 V-0
Operating Temperature Max.
105 °C
Rated voltage AC
130 V AC
Rated current
8 A
Operating Temperature Min.
-40 °C
Alternative Part Number
  • DG308-2.54-04P 10040001142
Number of poles
  • 4
Dimension: Width
  • 10.64 mm
Dimension: Height
  • 12.15 mm
Dimension: Depth
  • 6.3 mm
Pitch
  • 2.54 mm
Stripping length, max.
  • 4 mm
Conductor cross-section (AWG), min.
  • 26 AWG
Conductor cross-section (AWG), max.
  • 18 AWG
Nominal cross-section, solid, min.
  • 0.5 mm²
Nominal cross-section, solid, max.
  • 1 mm²
Nominal cross-section finely stranded, min.
  • 0.5 mm²
Nominal cross-section finely stranded, max.
  • 1 mm²
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 105 °C
Technical Features
Rated current
  • 8 A
Rated voltage AC
  • 130 V AC
Test voltage
  • 2,000 V AC
Mechanical Features
Drilling Dimensions
  • 1.2 mm
Class of Inflammability
  • UL 94 V-0