DG301R-5.0-03P-12-00A(H)
DEGSON Terminal block DG301R-5.0 horizontal 3 Pole Pitch5mm blue THT 15mm 12,2mm 22AWG 14AWG 17,5A 250VAC
DG301R-5.0-03P-12
Manufacturer Part No.
DG301R-5.0-03P-12-00A(H)
Schukat Part No.
DG301R-5.0-03P-12
Manufacturer
350 Pcs. in stock
Prices
Manufacturer bundle 300 Pcs.
Series
DG301R-5.0
Number of poles
3
Pitch
5 mm
Class of Inflammability
UL 94 V-0
Alignment
horizontal
Operating Temperature Max.
120 °C
Rated voltage AC
250 V AC
Rated current
17.5 A
Operating Temperature Min.
-30 °C
Series
  • DG301R-5.0
Alternative Part Number
  • DG301R-5.0-03P 10050000165
Product group
  • F9367
Number of poles
  • 3
Pin diameter
  • 1 mm
Alignment
  • horizontal
Dimension: Width
  • 15 mm
Dimension: Height
  • 12.2 mm
Dimension: Depth
  • 10 mm
Pitch
  • 5 mm
Stripping length, min.
  • 5 mm
Stripping length, max.
  • 6 mm
Conductor cross-section (AWG), min.
  • 22 AWG
Conductor cross-section (AWG), max.
  • 14 AWG
Nominal cross-section, solid, min.
  • 0.2 mm²
Nominal cross-section, solid, max.
  • 1.5 mm²
Nominal cross-section finely stranded, min.
  • 0.2 mm²
Nominal cross-section finely stranded, max.
  • 1.5 mm²
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -30 °C
Operating Temperature Max.
  • 120 °C
Technical Features
Rated current
  • 17.5 A
Rated voltage AC
  • 250 V AC
Test voltage
  • 2,000 V AC
Mechanical Features
Drilling Dimensions
  • 1.2 mm
Torque for thread
  • 40 Ncm
Class of Inflammability
  • UL 94 V-0