DG300-5.0-02P-24-1000A(H)
DEGSON Terminal block DG300-5.0 vertical 2 Pole Pitch5mm blue THT 10,6mm 17mm 22AWG 14AWG 24A 250VAC
DG300-5.0-02P-24
Manufacturer Part No.
DG300-5.0-02P-24-1000A(H)
Schukat Part No.
DG300-5.0-02P-24
Manufacturer
750 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 2 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 200 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 50 or multiple of 50)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
Terminal block
Connector Contact
THT
Series
DG300-5.0
Colour
blue
Housing material
Polybutylenterephthalat (PBT)
Design
Wire guard type
Number of poles
2
Standards
IEC 60998
UL 1059
Pitch
5 mm
Class of Inflammability
UL 94 V-0
Locking
no
Alignment
vertical
Operating Temperature Max.
120 °C
Rated voltage AC
250 V AC
Rated current
24 A
Operating Temperature Min.
-30 °C
Manufacturer
  • DEGSON
Type
  • Terminal block
Series
  • DG300-5.0
Alternative Part Number
  • DG300-5.0-02P 10050000382
Product group
  • F9310
Actuation
  • with srew clamp
Connection
  • Screw Connection M3
Connector Contact
  • THT
Suitable cables
  • finely stranded
  • solid
Number of poles
  • 2
Pin diameter
  • 1 mm
Alignment
  • vertical
Design
  • Wire guard type
Protective conductor
Colour
  • blue
Locking
  • no
Dimensions and Weights
Dimension: Width
  • 10.6 mm
Dimension: Height
  • 17 mm
Dimension: Depth
  • 9 mm
Pitch
  • 5 mm
Stripping length, min.
  • 5 mm
Stripping length, max.
  • 6 mm
Conductor cross-section (AWG), min.
  • 22 AWG
Conductor cross-section (AWG), max.
  • 14 AWG
Nominal cross-section, solid, min.
  • 1 mm²
Nominal cross-section, solid, max.
  • 2.5 mm²
Nominal cross-section finely stranded, min.
  • 1 mm²
Nominal cross-section finely stranded, max.
  • 2.5 mm²
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -30 °C
Operating Temperature Max.
  • 120 °C
Technical Features
Rated current
  • 24 A
Rated voltage AC
  • 250 V AC
Test voltage
  • 2,000 V AC
Mechanical Features
Drilling Dimensions
  • 1.2 mm
Torque for thread
  • 29 Ncm
Housing material
Safety/Certifications
Approvals
  • CE
  • cURus
Standards
  • IEC 60998
  • UL 1059
Class of Inflammability
  • UL 94 V-0