DG130-5.08-02P-14-00A(H)
DEGSON Terminal block DG130-5.08 vertical 2 Pole Pitch5,08mm green THT 10,71mm 23mm 26AWG 12AWG 20A 250VAC
DG130-5.08-02P-14
Manufacturer Part No.
DG130-5.08-02P-14-00A(H)
Schukat Part No.
DG130-5.08-02P-14
Manufacturer
1.350 Pcs. in stock
Prices
Manufacturer bundle 200 Pcs.
Series
DG130-5.08
Number of poles
2
Standards
IEC 60998
UL 1059
Pitch
5.08 mm
Class of Inflammability
UL 94 V-0
Alignment
vertical
Operating Temperature Max.
105 °C
Rated voltage AC
250 V AC
Rated current
20 A
Operating Temperature Min.
-40 °C
Series
  • DG130-5.08
Alternative Part Number
  • DG130-5.08-02P 10040001840
Product group
  • F9320
Number of poles
  • 2
Alignment
  • vertical
Dimension: Width
  • 10.71 mm
Dimension: Height
  • 23 mm
Dimension: Depth
  • 11.2 mm
Pitch
  • 5.08 mm
Stripping length, min.
  • 8 mm
Stripping length, max.
  • 9 mm
Conductor cross-section (AWG), min.
  • 26 AWG
Conductor cross-section (AWG), max.
  • 12 AWG
Nominal cross-section, solid, min.
  • 0.5 mm²
Nominal cross-section, solid, max.
  • 2.5 mm²
Nominal cross-section finely stranded, min.
  • 0.5 mm²
Nominal cross-section finely stranded, max.
  • 2.5 mm²
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 105 °C
Technical Features
Rated current
  • 20 A
Rated voltage AC
  • 250 V AC
Test voltage
  • 2,000 V AC
Mechanical Features
Drilling Dimensions
  • 1.6 mm
Contact Surface Input
  • vernickelt
  • cURus
Standards
  • IEC 60998
  • UL 1059
Class of Inflammability
  • UL 94 V-0