DG128-7.5-03P-14-00A(H)
DEGSON Terminal block DG128-7.5 vertical 3 Pole Pitch7,5mm green THT 23,07mm 17,6mm 30AWG 12AWG 18A 450VAC
DG128-7.5-03P-14
Manufacturer Part No.
DG128-7.5-03P-14-00A(H)
Schukat Part No.
DG128-7.5-03P-14
Manufacturer
225 Pcs. in stock
Prices
Manufacturer bundle 125 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 25 or multiple of 25)
Series
DG128-7.5
Number of poles
3
Pitch
7.5 mm
Class of Inflammability
UL 94 V-0
Operating Temperature Max.
105 °C
Rated voltage AC
450 V AC
Rated current
18 A
Operating Temperature Min.
-40 °C
Series
  • DG128-7.5
Alternative Part Number
  • DG128-7.5-03P 10040001598
Connection
  • Screw connection 4 x M2.5
Number of poles
  • 3
Pin diameter
  • 0.8 mm
Dimension: Width
  • 23.07 mm
Dimension: Height
  • 17.6 mm
Dimension: Depth
  • 10.2 mm
Pitch
  • 7.5 mm
Stripping length, min.
  • 6 mm
Stripping length, max.
  • 7 mm
Conductor cross-section (AWG), min.
  • 30 AWG
Conductor cross-section (AWG), max.
  • 12 AWG
Nominal cross-section, solid, min.
  • 1 mm²
Nominal cross-section, solid, max.
  • 2.5 mm²
Nominal cross-section finely stranded, min.
  • 1 mm²
Nominal cross-section finely stranded, max.
  • 2.5 mm²
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 105 °C
Technical Features
Rated current
  • 18 A
Rated voltage AC
  • 450 V AC
Test voltage
  • 2,500 V AC
Mechanical Features
Drilling Dimensions
  • 1.4 mm
Torque for thread
  • 40 Ncm
Class of Inflammability
  • UL 94 V-0