DG103-5.0-02P-14-00A(H)
DEGSON Terminal block DG103-5.0 45° 2 Pole Pitch5mm green THT 10,55mm 19mm 24AWG 12AWG 24A 250VAC
DG103-5.0-02P-14
Manufacturer Part No.
DG103-5.0-02P-14-00A(H)
Schukat Part No.
DG103-5.0-02P-14
Manufacturer
900 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 2 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 400 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 50 or multiple of 50)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
Terminal block
Connector Contact
THT
Series
DG103-5.0
Colour
green
Housing material
Polyamide (PA) 66
Design
Lift principle
Number of poles
2
Pitch
5 mm
Class of Inflammability
UL 94 V-0
Locking
no
Alignment
45°
Operating Temperature Max.
105 °C
Rated voltage AC
250 V AC
Rated current
24 A
Operating Temperature Min.
-40 °C
Manufacturer
  • DEGSON
Type
  • Terminal block
Series
  • DG103-5.0
Alternative Part Number
  • DG103-5.0-02P 10040000021
Product group
  • F9373
Actuation
  • with srew clamp
Connection
  • Screw Connection M3
Connector Contact
  • THT
Suitable cables
  • finely stranded
  • solid
Number of poles
  • 2
Alignment
  • 45°
Design
  • Lift principle
Protective conductor
Colour
  • green
Locking
  • no
Dimensions and Weights
Dimension: Width
  • 10.55 mm
Dimension: Height
  • 19 mm
Dimension: Depth
  • 13.3 mm
Pitch
  • 5 mm
Stripping length, min.
  • 5 mm
Stripping length, max.
  • 6 mm
Conductor cross-section (AWG), min.
  • 24 AWG
Conductor cross-section (AWG), max.
  • 12 AWG
Nominal cross-section, solid, min.
  • 1 mm²
Nominal cross-section, solid, max.
  • 2.5 mm²
Nominal cross-section finely stranded, min.
  • 1 mm²
Nominal cross-section finely stranded, max.
  • 2.5 mm²
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 105 °C
Technical Features
Rated current
  • 24 A
Rated voltage AC
  • 250 V AC
Test voltage
  • 2,000 V AC
Mechanical Features
Drilling Dimensions
  • 1.4 mm
Torque for thread
  • 50 Ncm
Housing material
  • Polyamide (PA) 66
Contact Surface Input
  • verzinnt
Safety/Certifications
Approvals
  • CE
  • VDE
  • cURus
Class of Inflammability
  • UL 94 V-0