2EDGRC-5.08-03P-14-100A(H)
DEGSON Tray pin strip 2EDGRC-5.08 Pin Box Header 1-row 90° 3 Pole Pitch5,08mm green verzinnt
2EDGRC-5.08-03P-14
Manufacturer Part No.
2EDGRC-5.08-03P-14-100A(H)
Schukat Part No.
2EDGRC-5.08-03P-14
Manufacturer
830 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 10 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 200 Pcs.
Number of poles
3
Pitch
5.08 mm
Class of Inflammability
UL 94 V-0
Operating Temperature Max.
105 °C
Rated voltage AC
320 V AC
Rated current
20 A
Operating Temperature Min.
-40 °C
Alternative Part Number
  • 2EDGRC-5.08-03P 10030001537
Number of poles
  • 3
Dimension: Width
  • 17.24 mm
Dimension: Height
  • 8.6 mm
Dimension: Depth
  • 15.1 mm
Pitch
  • 5.08 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 105 °C
Technical Features
Rated current
  • 20 A
Rated voltage AC
  • 320 V AC
Class of Inflammability
  • UL 94 V-0