2EDGKB-5.08-06P-14-1000A(H)
DEGSON PCB connector 2EDGKB-5.08 Spring Header Latching lug 1-row 90° 6 Pole Pitch5,08mm green 320VAC
2EDGKB-5.08-06P-14
Manufacturer Part No.
2EDGKB-5.08-06P-14-1000A(H)
Schukat Part No.
2EDGKB-5.08-06P-14
Manufacturer
1.390 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 10 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 360 Pcs.
Series
2EDGKB-5.08
Number of poles
6
Pitch
5.08 mm
Class of Inflammability
UL 94 V-0
Alignment
90°
Operating Temperature Max.
105 °C
Rated voltage AC
320 V AC
Rated current
18 A
Operating Temperature Min.
-40 °C
Series
  • 2EDGKB-5.08
Alternative Part Number
  • 2EDGKB-5.08-06P 10010002021
Product group
  • F9521
Number of poles
  • 6
Alignment
  • 90°
Dimension: Length
  • 30.48 mm
Dimension: Width
  • 12.6 mm
Dimension: Height
  • 26 mm
Pitch
  • 5.08 mm
Stripping length, min.
  • 7 mm
Stripping length, max.
  • 8 mm
Conductor cross-section (AWG), min.
  • 28 AWG
Conductor cross-section, min.
  • 1 mm²
Conductor cross-section (AWG), max.
  • 12 AWG
Conductor cross-section, max.
  • 2.5 mm²
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 105 °C
Technical Features
Rated current
  • 18 A
Rated voltage AC
  • 320 V AC
Test voltage
  • 4,000 V AC
Class of Inflammability
  • UL 94 V-0