15EDGVC-2.5-04P-14-00A(H)
DEGSON Tray pin strip 15EDGVC-2.5 Pin Box Header 1-row straight 4 Pole Pitch2,5mm green verzinnt
15EDGVC-2.5-04P-14
Manufacturer Part No.
15EDGVC-2.5-04P-14-00A(H)
Schukat Part No.
15EDGVC-2.5-04P-14
Manufacturer
650 Pcs. in stock
Prices
Manufacturer bundle 250 Pcs.
Series
15EDGVC-2.5
Number of poles
4
Pitch
2.5 mm
Class of Inflammability
UL 94 V-0
Alignment
straight
Operating Temperature Max.
105 °C
Rated voltage AC
250 V AC
Rated current
5 A
Operating Temperature Min.
-40 °C
Series
  • 15EDGVC-2.5
Alternative Part Number
  • 15EDGVC-2.5-04P 10030000640
Product group
  • F9574
Number of poles
  • 4
Alignment
  • straight
Dimension: Width
  • 11.9 mm
Dimension: Height
  • 14 mm
Dimension: Depth
  • 8.1 mm
Pitch
  • 2.5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 105 °C
Technical Features
Rated current
  • 5 A
Rated voltage AC
  • 250 V AC
Class of Inflammability
  • UL 94 V-0