15EDGRC-3.5-12P-14-00A(H)
DEGSON Tray pin strip 15EDGRC-3.5 Pin Box Header 1-row 90° 12 Pole Pitch3,5mm green verzinnt
15EDGRC-3.5-12P-14
Manufacturer Part No.
15EDGRC-3.5-12P-14-00A(H)
Schukat Part No.
15EDGRC-3.5-12P-14
Manufacturer
6.300 Pcs. in stock
Prices
Manufacturer bundle 1575 Pcs.
Number of poles
12
Pitch
3.5 mm
Class of Inflammability
UL 94 V-0
Operating Temperature Max.
105 °C
Rated voltage AC
250 V AC
Rated current
7 A
Operating Temperature Min.
-40 °C
Alternative Part Number
  • 15EDGRC-3.5-12P 10030000104
Number of poles
  • 12
Dimension: Width
  • 42.8 mm
Dimension: Height
  • 10.4 mm
Dimension: Depth
  • 9.2 mm
Pitch
  • 3.5 mm
Stripping length, min.
  • 6 mm
Stripping length, max.
  • 7 mm
Nominal cross-section, solid, min.
  • 0.5 mm²
Nominal cross-section, solid, max.
  • 1.5 mm²
Nominal cross-section finely stranded, min.
  • 0.5 mm²
Nominal cross-section finely stranded, max.
  • 1.5 mm²
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 105 °C
Technical Features
Rated current
  • 7 A
Rated voltage AC
  • 250 V AC
Class of Inflammability
  • UL 94 V-0