15EDGRC-3.5-04P-14-00A(H)
DEGSON Tray pin strip 15EDGRC-3.5 Pin Box Header 1-row 90° 4 Pole Pitch3,5mm green verzinnt
15EDGRC-3.5-04P-14
Manufacturer Part No.
15EDGRC-3.5-04P-14-00A(H)
Schukat Part No.
15EDGRC-3.5-04P-14
Manufacturer
500 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 2 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 200 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 50 or multiple of 50)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Contact Type
Pin
Type
Tray pin strip
Connector Contact
Solder
Series
15EDGRC-3.5
Colour
green
Housing material
Polyamide (PA) 66
Housing
1-row
Design
Box Header
Number of poles
4
Standards
IEC 61984
UL 1059
Pitch
3.5 mm
Class of Inflammability
UL 94 V-0
Locking
no
Alignment
90°
Operating Temperature Max.
105 °C
Rated voltage AC
250 V AC
Rated current
7 A
Operating Temperature Min.
-40 °C
Manufacturer
  • DEGSON
Type
  • Tray pin strip
Series
  • 15EDGRC-3.5
Alternative Part Number
  • 15EDGRC-3.5-04P 10030000096
Product group
  • F9556
Housing
  • 1-row
Contact Type
  • Pin
Connector Contact
  • Solder
Number of poles
  • 4
Alignment
  • 90°
Design
  • Box Header
Protective conductor
Colour
  • green
Locking
  • no
Dimensions and Weights
Dimension: Width
  • 14.8 mm
Dimension: Height
  • 10.4 mm
Dimension: Depth
  • 9.2 mm
Pitch
  • 3.5 mm
Stripping length, min.
  • 6 mm
Stripping length, max.
  • 7 mm
Nominal cross-section, solid, min.
  • 0.5 mm²
Nominal cross-section, solid, max.
  • 1.5 mm²
Nominal cross-section finely stranded, min.
  • 0.5 mm²
Nominal cross-section finely stranded, max.
  • 1.5 mm²
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 105 °C
Technical Features
Rated current
  • 7 A
Rated voltage AC
  • 250 V AC
Mechanical Features
Housing material
  • Polyamide (PA) 66
Contact Surface Input
  • verzinnt
Safety/Certifications
Approvals
  • VDE
  • cURus
Standards
  • IEC 61984
  • UL 1059
Class of Inflammability
  • UL 94 V-0