15EDGRC-2.5-03P-14-00A(H)
DEGSON Tray pin strip 15EDGRC-2.5 Pin Box Header 1-row 90° 3 Pole Pitch2,5mm green verzinnt
15EDGRC-2.5-03P-14
Manufacturer Part No.
15EDGRC-2.5-03P-14-00A(H)
Schukat Part No.
15EDGRC-2.5-03P-14
Manufacturer
100 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 2 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 400 Pcs.
Contact Type
Pin
Type
Tray pin strip
Connector Contact
Solder
Series
15EDGRC-2.5
Design
Box Header
Number of poles
3
Pitch
2.5 mm
Class of Inflammability
UL 94 V-0
Alignment
90°
Operating Temperature Max.
105 °C
Rated voltage AC
250 V AC
Rated current
5 A
Operating Temperature Min.
-40 °C
Type
  • Tray pin strip
Series
  • 15EDGRC-2.5
Alternative Part Number
  • 15EDGRC-2.5-03P 10030000061
Contact Type
  • Pin
Connector Contact
  • Solder
Number of poles
  • 3
Alignment
  • 90°
Design
  • Box Header
Dimensions and Weights
Dimension: Width
  • 11.9 mm
Dimension: Height
  • 11.9 mm
Dimension: Depth
  • 10.1 mm
Pitch
  • 2.5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 105 °C
Technical Features
Rated current
  • 5 A
Rated voltage AC
  • 250 V AC
  • VDE
  • cURus
Class of Inflammability
  • UL 94 V-0