15EDGKD-2.5-12P-14-00A(H)
DEGSON PCB connector 15EDGKD-2.5 Spring Header Latching lug 1-row straight 12 Pole Pitch2,5mm green 250VAC
15EDGKD-2.5-12P-14
Manufacturer Part No.
15EDGKD-2.5-12P-14-00A(H)
Schukat Part No.
15EDGKD-2.5-12P-14
Manufacturer
100 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 2 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 700 Pcs.
Contact Type
Spring
Type
PCB connector
Connector Contact
Push-In
Series
15EDGKD-2.5
Design
Header
Number of poles
12
Pitch
2.5 mm
Class of Inflammability
UL 94 V-0
Locking
yes
Alignment
straight
Locking Type
Latching lug
Operating Temperature Max.
105 °C
Rated voltage AC
250 V AC
Rated current
5 A
Operating Temperature Min.
-40 °C
Type
  • PCB connector
Series
  • 15EDGKD-2.5
Alternative Part Number
  • 15EDGKD-2.5-12P 10020000074
Contact Type
  • Spring
Connector Contact
  • Push-In
Number of poles
  • 12
Strain Relief
  • no
Alignment
  • straight
Design
  • Header
Locking
  • yes
Locking Type
  • Latching lug
Dimensions and Weights
Pitch
  • 2.5 mm
Conductor cross-section (AWG), min.
  • 26 AWG
Conductor cross-section, min.
  • 0.2 mm²
Conductor cross-section (AWG), max.
  • 20 AWG
Conductor cross-section, max.
  • 0.5 mm²
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 105 °C
Technical Features
Rated current
  • 5 A
Rated voltage AC
  • 250 V AC
Test voltage
  • 2,500 V AC
Approvals
  • UL
Class of Inflammability
  • UL 94 V-0