15EDGKD-2.5-08P-14-00A(H)
DEGSON PCB connector 15EDGKD-2.5 Spring Header Latching lug 1-row straight 8 Pole Pitch2,5mm green 250VAC
15EDGKD-2.5-08P-14
Manufacturer Part No.
15EDGKD-2.5-08P-14-00A(H)
Schukat Part No.
15EDGKD-2.5-08P-14
Manufacturer
150 Pcs. in stock
Prices
Manufacturer bundle 100 Pcs.
Number of poles
8
Pitch
2.5 mm
Class of Inflammability
UL 94 V-0
Operating Temperature Max.
105 °C
Rated voltage AC
250 V AC
Rated current
5 A
Operating Temperature Min.
-40 °C
Alternative Part Number
  • 15EDGKD-2.5-08P 10020000070
Number of poles
  • 8
Pitch
  • 2.5 mm
Conductor cross-section (AWG), min.
  • 26 AWG
Conductor cross-section, min.
  • 0.2 mm²
Conductor cross-section (AWG), max.
  • 20 AWG
Conductor cross-section, max.
  • 0.5 mm²
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 105 °C
Technical Features
Rated current
  • 5 A
Rated voltage AC
  • 250 V AC
Test voltage
  • 2,500 V AC
Class of Inflammability
  • UL 94 V-0