15EDGKD-2.5-02P-14-00A(H)
DEGSON PCB connector 15EDGKD-2.5 Spring Header Latching lug 1-row straight 2 Pole Pitch2,5mm green 250VAC
15EDGKD-2.5-02P-14
Manufacturer Part No.
15EDGKD-2.5-02P-14-00A(H)
Schukat Part No.
15EDGKD-2.5-02P-14
Manufacturer
250 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 2 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 200 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 50 or multiple of 50)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Contact Type
Spring
Type
PCB connector
Connector Contact
Push-In
Series
15EDGKD-2.5
Colour
green
Housing material
Polyamide (PA) 66
Housing
1-row
Design
Header
Number of poles
2
Standards
IEC 61984
UL 1059
Pitch
2.5 mm
Class of Inflammability
UL 94 V-0
Locking
yes
Alignment
straight
Locking Type
Latching lug
Operating Temperature Max.
105 °C
Rated voltage AC
250 V AC
Rated current
5 A
Operating Temperature Min.
-40 °C
Manufacturer
  • DEGSON
Type
  • PCB connector
Series
  • 15EDGKD-2.5
Alternative Part Number
  • 15EDGKD-2.5-02P 10020000064
Product group
  • F9574
Housing
  • 1-row
Contact Type
  • Spring
Connector Contact
  • Push-In
Number of poles
  • 2
Strain Relief
  • no
Alignment
  • straight
Design
  • Header
Protective conductor
Colour
  • green
Locking
  • yes
Locking Type
  • Latching lug
Dimensions and Weights
Pitch
  • 2.5 mm
Conductor cross-section (AWG), min.
  • 26 AWG
Conductor cross-section, min.
  • 0.2 mm²
Conductor cross-section (AWG), max.
  • 20 AWG
Conductor cross-section, max.
  • 0.5 mm²
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 105 °C
Technical Features
Rated current
  • 5 A
Rated voltage AC
  • 250 V AC
Test voltage
  • 2,500 V AC
Mechanical Features
Housing material
  • Polyamide (PA) 66
Contact Surface Input
  • verzinnt
Safety/Certifications
Approvals
  • UL
  • VDE
Standards
  • IEC 61984
  • UL 1059
Class of Inflammability
  • UL 94 V-0