15EDGK-3.5-16P-14-00A(H)
DEGSON PCB connector 15EDGK-3.5 Spring Header Latching lug 1-row straight 16 Pole Pitch3,5mm green 250VAC
15EDGK-3.5-16P-14
Manufacturer Part No.
15EDGK-3.5-16P-14-00A(H)
Schukat Part No.
15EDGK-3.5-16P-14
Manufacturer
250 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 10 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 425 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 25 or multiple of 25)
Number of poles
16
Pitch
3.5 mm
Class of Inflammability
UL 94 V-0
Operating Temperature Max.
105 °C
Rated voltage AC
250 V AC
Rated current
7 A
Operating Temperature Min.
-40 °C
Alternative Part Number
  • 15EDGK-3.5-16P 10010000049
Number of poles
  • 16
Dimension: Length
  • 56.8 mm
Dimension: Width
  • 11.1 mm
Dimension: Height
  • 15.6 mm
Pitch
  • 3.5 mm
Stripping length, min.
  • 6 mm
Stripping length, max.
  • 7 mm
Conductor cross-section (AWG), min.
  • 28 AWG
Conductor cross-section, min.
  • 0.5 mm²
Conductor cross-section (AWG), max.
  • 16 AWG
Conductor cross-section, max.
  • 1.5 mm²
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 105 °C
Technical Features
Rated current
  • 7 A
Rated voltage AC
  • 250 V AC
Test voltage
  • 2,500 V AC
Class of Inflammability
  • UL 94 V-0