15EDGK-3.5-02P-14-00A(H)
DEGSON PCB connector 15EDGK-3.5 Spring Header Latching lug 1-row straight 2 Pole Pitch3,5mm green 250VAC
15EDGK-3.5-02P-14
Manufacturer Part No.
15EDGK-3.5-02P-14-00A(H)
Schukat Part No.
15EDGK-3.5-02P-14
Manufacturer
1.100 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 2 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 200 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 50 or multiple of 50)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Contact Type
Spring
Type
PCB connector
Connector Contact
Screw-cage clamp
Series
15EDGK-3.5
Colour
green
Housing material
Polyamide (PA) 66
Housing
1-row
Design
Header
Number of poles
2
Standards
IEC 61984
UL 1059
Pitch
3.5 mm
Class of Inflammability
UL 94 V-0
Locking
yes
Alignment
straight
Locking Type
Latching lug
Operating Temperature Max.
105 °C
Rated voltage AC
250 V AC
Rated current
7 A
Operating Temperature Min.
-40 °C
Manufacturer
  • DEGSON
Type
  • PCB connector
Series
  • 15EDGK-3.5
Alternative Part Number
  • 15EDGK-3.5-02P 10010000035
Product group
  • F9555
Housing
  • 1-row
Contact Type
  • Spring
Connection
  • Screw Connection M2
Connector Contact
  • Screw-cage clamp
Number of poles
  • 2
Strain Relief
  • no
Alignment
  • straight
Design
  • Header
Protective conductor
Colour
  • green
Locking
  • yes
Locking Type
  • Latching lug
Dimensions and Weights
Dimension: Length
  • 7.8 mm
Dimension: Width
  • 11.1 mm
Dimension: Height
  • 15.6 mm
Pitch
  • 3.5 mm
Stripping length, min.
  • 6 mm
Stripping length, max.
  • 7 mm
Conductor cross-section (AWG), min.
  • 28 AWG
Conductor cross-section, min.
  • 0.5 mm²
Conductor cross-section (AWG), max.
  • 16 AWG
Conductor cross-section, max.
  • 1.5 mm²
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 105 °C
Technical Features
Rated current
  • 7 A
Rated voltage AC
  • 250 V AC
Test voltage
  • 2,500 V AC
Mechanical Features
Housing material
  • Polyamide (PA) 66
Contact Surface Input
  • verzinnt
Safety/Certifications
Approvals
  • UL
  • VDE
Standards
  • IEC 61984
  • UL 1059
Class of Inflammability
  • UL 94 V-0