WGA0-12D45
Comus Electronic load relay 48V 45A Maxi Puck
WGA0-12D45
Manufacturer Part No.
WGA0-12D45
Schukat Part No.
WGA0-12D45
Manufacturer
0 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 31/2026
5 Pcs.
Planned delivery time
Ø 20 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 1 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 1 or multiple of 1)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
Electronic load relay
Load voltage min.
48 V
Rated load current
45 A
Control voltage min.
3 V
Control voltage max.
32 V
Manufacturer Package
Maxi Puck
Manufacturer
  • Comus
Type
  • Electronic load relay
Series
  • WGA0_
Product group
  • X8728
Packaging
  • Boxed
Assembly Type
  • Panel Mount
Manufacturer Package
  • Maxi Puck
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -20 °C
Operating Temperature Max.
  • 80 °C
Electrical Properties
Rated load current
  • 45 A
(UDRM) Peak-Off State Voltage Max.
  • 1,200 V
Control voltage min.
  • 3 V
Control voltage max.
  • 32 V
Load voltage min.
  • 48 V
Load voltage max.
  • 480 V