3024-P5T20DB20BKBK
Chily Precision Rocker Switches 3024 2xE-0 black I/O 12,9x19,2mm 16A unlit
3024-P5T20DB20BKBK
Manufacturer Part No.
3024-P5T20DB20BKBK
Schukat Part No.
3024-P5T20DB20BKBK
Manufacturer
Item no longer available!
Prices
Manufacturer bundle 3000 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 10 or multiple of 10)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
Rocker Switches
Series
3024
Body colour
black
contacts
2xNC
Type of actuator
Rocker
Function
2xE-0
Imprint
I/O
Actuator colour
black
Number of poles
2
illumination
unlit
Switching current, max.
16 A
Panel cut out
12,9x19,2mm
Operating temperature range, max.
85 °C
Manufacturer
  • Chily Precision
Series
  • 3024
Product group
  • E2115
Type
  • Rocker Switches
contacts
  • 2xNC
Function
  • 2xE-0
Body colour
Type of actuator
  • Rocker
Actuator colour
Imprint
  • I/O
illumination
  • unlit
Dimensions and Weights
Dimension: Length
  • 21 mm
Dimension: Width
  • 15 mm
Dimension: Height
  • 16.5 mm
Panel cut out
  • 12,9x19,2mm
Operating conditions
  • 85 °C
Technical Features
Switching voltage
  • 250 V AC
Test voltage
  • 1.500 V AC, 1min.
Switching current, max.
  • 16 A
Contact resistance
  • 20 mOhm
Insulation resistance, min.
  • 100 MOhm