ESB303.LED.200/400(R2)
Camtec Inrush current limiter 48 A 350 ms 6.000 µF DIN Rail
ESB303.LED.200/400
Manufacturer Part No.
ESB303.LED.200/400(R2)
Schukat Part No.
ESB303.LED.200/400
Manufacturer
191 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 9 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 10 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 1 or multiple of 1)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Peak current limitation
48 A
Limitation period
350 ms
Capacitive load, max.
6,000 µF
Package/Case
DIN Rail
Manufacturer
  • Camtec
Series
  • ESB303
Alternative Part Number
  • ESB303.LED.200/400
Product group
  • M7565
Application
  • ITE
  • Industry
  • Lighting
Package/Case
  • DIN Rail
Dimension: Width
  • 97.8 mm
Dimension: Height
  • 110 mm
Dimension: Depth
  • 62 mm
Weight
  • 300 g
Operating conditions
MTBF
  • 460,000 h
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 60 °C
Storage Temperature Min.
  • -40 °C
Storage Temperature Max.
  • 85 °C
Limitation period
  • 350 ms
Interval limit, min.
  • 1,200 ms
Input
Mains connection/phases
  • III
Mains frequency min.
  • 16.33 Hz
Mains frequency max.
  • 440 Hz
Input voltage min. AC
  • 184 V
Input voltage max. AC
  • 400 V
Input current
  • 16 A
Connection type, input
  • Screw Terminal
Output
Overload protection
Overtemperature protection
Connection type, output
  • Screw Terminal
RMS current limitation
  • 33.9 A
Capacitive load, max.
  • 6,000 µF
Peak current limitation
  • 48 A