ESB101.23S(R2)
Camtec Inrush current limiter 23 A 300 ms 2.000 µF DIN Rail
ESB101.23S(R2)ESB101.23S(R2)
Manufacturer Part No.
ESB101.23S(R2)
Schukat Part No.
ESB101.23S(R2)
Manufacturer
54 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 13 Weeks
Peak current limitation
23 A
Capacitive load, max.
2,000 µF
Alternative Part Number
  • ESB101.23S
Dimension: Width
  • 36.5 mm
Dimension: Height
  • 110 mm
Dimension: Depth
  • 62 mm
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 60 °C
Storage Temperature Min.
  • -40 °C
Storage Temperature Max.
  • 85 °C
Interval limit, min.
  • 1,400 ms
Mains frequency min.
  • 16.33 Hz
Mains frequency max.
  • 440 Hz
Input voltage min. AC
  • 184 V
Input voltage max. AC
  • 264 V
Input current
  • 16 A
RMS current limitation
  • 16.3 A
Capacitive load, max.
  • 2,000 µF
Peak current limitation
  • 23 A