ESB101.16(R2)
Camtec Inrush current limiter 16 A 300 ms 1.500 µF DIN Rail
ESB101.16(R2)ESB101.16(R2)
Manufacturer Part No.
ESB101.16(R2)
Schukat Part No.
ESB101.16(R2)
Manufacturer
198 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 24/2026
250 Pcs.
Planned delivery time
Ø 6 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 1 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 1 or multiple of 1)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Peak current limitation
16 A
Limitation period
300 ms
Capacitive load, max.
1,500 µF
Package/Case
DIN Rail
Manufacturer
  • Camtec
Series
  • ESB101
Alternative Part Number
  • ESB101.16
Product group
  • M7565
Application
  • ITE
  • Industry
  • Lighting
Package/Case
  • DIN Rail
Dimension: Width
  • 36.5 mm
Dimension: Height
  • 110 mm
Dimension: Depth
  • 62 mm
Weight
  • 120 g
Manufacturer's warranty (years)
  • 5
Operating conditions
MTBF
  • 300,000 h
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 60 °C
Storage Temperature Min.
  • -40 °C
Storage Temperature Max.
  • 85 °C
Limitation period
  • 300 ms
Interval limit, min.
  • 900 ms
Input
Mains connection/phases
  • I
Mains frequency min.
  • 16.33 Hz
Mains frequency max.
  • 440 Hz
Input voltage min. AC
  • 184 V
Input voltage max. AC
  • 264 V
Input current
  • 16 A
Connection type, input
  • Screw Terminal
Output
Overload protection
Overtemperature protection
Connection type, output
  • Screw Terminal
RMS current limitation
  • 11.3 A
Capacitive load, max.
  • 1,500 µF
Peak current limitation
  • 16 A