MLPX2-230L-W
CITEL Overvoltage protection Typ 2/3 10KA IP67
MLPX2-230L-W
Manufacturer Part No.
MLPX2-230L-W
Schukat Part No.
MLPX2-230L-W
Manufacturer
47 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 7 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 18 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 1 or multiple of 1)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
Typ 2/3
Maximum discharge current
10 KA
Protection Class IP
IP67
Protection level L/N
1.5 kV
Manufacturer
  • CITEL
Series
  • MLPX2
Alternative Part Number
Product group
  • M7803
Application
  • ITE
  • Industry
  • Lighting
Type
  • Typ 2/3
Package/Case
  • Enclosed Plastic
Dimension: Length
  • 30 mm
Dimension: Width
  • 37 mm
Dimension: Height
  • 30 mm
Weight
  • 45 g
Manufacturer's warranty (years)
  • 2
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 85 °C
Disconnection and AC line cut-off
Protected phases
  • I
Input
Nominal input voltage
  • 230 V
Maximum discharge current
  • 10 KA
Connection type, input
  • Strand
Cable length, input
  • 17 cm
Output
Load current max.
  • 10 A
Connection type, output
  • Strand
Cable length, output
  • 17 cm
Protection level L/N
  • 1.5 kV