MLPX2-230L-W/IP20
CITEL Overvoltage protection Typ 2/3 10KA IP20
MLPX2-230L-W/IP20
Manufacturer Part No.
MLPX2-230L-W/IP20
Schukat Part No.
MLPX2-230L-W/IP20
Manufacturer
20 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 7 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 18 Pcs.
Protection Class IP
IP20
Protection level L/N
1.5 kV
Series
  • MLPX2
Alternative Part Number
Product group
  • M7803
Dimension: Length
  • 30 mm
Dimension: Width
  • 37 mm
Dimension: Height
  • 30 mm
Weight
  • 31 g
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 85 °C
Nominal input voltage
  • 230 V
Cable length, input
  • 17 cm
Output
Load current max.
  • 10 A
Connection type, output
  • Strand
Cable length, output
  • 17 cm
Protection level L/N
  • 1.5 kV