MLPX1-230L-W
CITEL Overvoltage protection Typ 2/3 10KA IP67
MLPX1-230L-W
Manufacturer Part No.
MLPX1-230L-W
Schukat Part No.
MLPX1-230L-W
Manufacturer
48 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 7 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 18 Pcs.
Protection Class IP
IP67
Protection level L/N
1.5 kV
Protection level L/PE
1.5 kV
Series
  • MLPX1
Alternative Part Number
Product group
  • M7803
Dimension: Length
  • 37 mm
Dimension: Width
  • 30 mm
Dimension: Height
  • 30 mm
Weight
  • 51 g
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 85 °C
Nominal input voltage
  • 230 V
Connection type, input
  • Strand
Cable length, input
  • 17 cm
Output
Load current max.
  • 10 A
Connection type, output
  • Strand
Cable length, output
  • 17 cm
Protection level L/N
  • 1.5 kV
Protection level L/PE
  • 1.5 kV