MLPM2-230L-R
CITEL Overvoltage protection Typ 2/3 10KA IP20
MLPM2-230L-R
NEW
Manufacturer Part No.
MLPM2-230L-R
Schukat Part No.
MLPM2-230L-R
Manufacturer
5 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 3 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 18 Pcs.
Protection Class IP
IP20
Protection level L/N
1.2 kV
Series
  • MLPM2
Alternative Part Number
Product group
  • M7806
Dimension: Length
  • 60.6 mm
Dimension: Width
  • 40.2 mm
Dimension: Height
  • 18.7 mm
Weight
  • 26 g
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 85 °C
Nominal input voltage
  • 230 V
Input voltage max. AC
  • 275 V
Connection type, input
  • Push-In Terminal
Output
Load current max.
  • 10 A
Connection type, output
  • Push-In Terminal
Protection level L/N
  • 1.2 kV