MLPC1-230L-V/DL
CITEL Overvoltage protection Typ 2/3 10KA IP20
MLPC1-230L-V/DL
NEW
Manufacturer Part No.
MLPC1-230L-V/DL
Schukat Part No.
MLPC1-230L-V/DL
Manufacturer
5 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 3 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 4 Pcs.
Protection Class IP
IP20
Protection level L/N
1.5 kV
Protection level L/PE
1.5 kV
Series
  • MLPC1
Alternative Part Number
Product group
  • M7803
Dimension: Length
  • 59 mm
Dimension: Width
  • 40 mm
Dimension: Height
  • 40 mm
Dimension: Depth
  • 25 mm
Weight
  • 55 g
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 85 °C
Nominal input voltage
  • 230 V
Connection type, input
  • Screw Terminal
Output
Load current max.
  • 5 A
Connection type, output
  • Screw Terminal
Protection level L/N
  • 1.5 kV
Protection level L/PE
  • 1.5 kV