MLP2-230L-W/DL
CITEL Overvoltage protection Typ 2/3 10KA IP65
MLP2-230L-W/DL
Manufacturer Part No.
MLP2-230L-W/DL
Schukat Part No.
MLP2-230L-W/DL
Manufacturer
17 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 7 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 4 Pcs.
Protection Class IP
IP65
Protection level L/N
1.5 kV
Series
  • MLP2
Alternative Part Number
Product group
  • M7807
Dimension: Length
  • 86 mm
Dimension: Width
  • 39 mm
Dimension: Height
  • 32 mm
Weight
  • 147.5 g
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 85 °C
Nominal input voltage
  • 230 V
Input voltage min. AC
  • 230 V
Input voltage max. AC
  • 277 V
Connection type, input
  • Strand
Output
Load current max.
  • 2.5 A
Connection type, output
  • Strand
Protection level L/N
  • 1.5 kV