MLP1-230L-W/RS
CITEL Overvoltage protection Typ 2/3 10KA IP20
MLP1-230L-W/RS
Manufacturer Part No.
MLP1-230L-W/RS
Schukat Part No.
MLP1-230L-W/RS
Manufacturer
Item no longer available!
Planned delivery time
---
Life Cycle Status
EOL 08.05.2024
Discontinued by manufacturer without replacement
Protection level L/N
1.5 kV
Protection level L/PE
1.5 kV
Dimension: Length
  • 86 mm
Dimension: Width
  • 39 mm
Dimension: Height
  • 32 mm
Weight
  • 165.5 g
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 85 °C
Nominal input voltage
  • 230 V
Input voltage min. AC
  • 230 V
Input voltage max. AC
  • 277 V
Connection type, input
  • Strand
Output
Load current max.
  • 2.5 A
Connection type, output
  • Strand
Protection level L/N
  • 1.5 kV
Protection level L/PE
  • 1.5 kV