DSLP1-230L/Y
CITEL Overvoltage protection Typ 2/3 10KA IP20
DSLP1-230L/Y
Manufacturer Part No.
DSLP1-230L/Y
Schukat Part No.
DSLP1-230L/Y
Manufacturer
42 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 26/2026
22 Pcs.
Planned delivery time
Ø 7 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 8 Pcs.
Protection level L/N
1.5 kV
Protection level L/PE
1.5 kV
Series
  • DSLP1
Dimension: Width
  • 17.9 mm
Dimension: Height
  • 80 mm
Dimension: Depth
  • 38 mm
Weight
  • 80 g
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 85 °C
Nominal input voltage
  • 230 V
Input voltage min. AC
  • 230 V
Input voltage max. AC
  • 277 V
Load current max.
  • 10 A
Connection type, output
  • Strand
Cable length, output
  • 6 cm
Protection level L/N
  • 1.5 kV
Protection level L/PE
  • 1.5 kV